  • Mfr # 61F.312X1.5-12
  • Zoro # G901840580
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F.312X1.5-12
Thickness
0.312 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-1 in
Width and Length
1 1/2 in x 12 in
Thickness (Decimal)
0.312 in
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
37,000 psi
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Tensile Strength
42,000 psi
Straightness Tolerance
Not Rated
Metal Fabrication Process
300 Degrees F
Appearance
Plain
95 BHN
Vickers Hardness
Not Available
Shape
Flat
Corrosion-Resistant
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.312 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number