  • Mfr # 61F1.5X1.75-24
  • Zoro # G401840585
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
1.5 in
Temper
T6511
Width Tolerance
+/-0.014 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61F1.5X1.75-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1.5 in
Width Tolerance
+/-0.014 in
Width and Length
1 3/4 in x 24 in
Thickness (Decimal)
1.5 in
Length Tolerance
+/-2 in
Overall Length
24 in
Overall Width
1 3/4 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Temper
T6511
Hardness Scale
BHN
Typical Hardness
95
Thickness Tolerance
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Tensile Strength
42,000 psi
Alloy Type - Aluminum
6061
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Finish
Mill
Straightness Tolerance
Not Rated
Metal Fabrication Process
Extruded
Fabrication
Extruded
Appearance
Plain
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
95 HRB
Brinell Hardness
95 BHN
Material Grade
6061
Vickers Hardness
Not Available
Shape
Flat
Heat Treatment
Tempered
Maximum Temperature
300 Degrees F
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Tolerance Rating
Standard
Flatness Tolerance
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-2 in, 1 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 1.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.014 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number