  • Mfr # 61F.25X1.75-12
  • Zoro # G501841079
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.25 in
Temper
T6511
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F.25X1.75-12
Thickness
0.25 in
Thickness (Decimal)
0.25 in
Width and Length
1 3/4 in x 12 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
+/-0.014 in
Overall Width
1 3/4 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
37,000 psi
Temper
T6511
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Tensile Strength
42,000 psi
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Metal Fabrication Process
Shape
Flat
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included