  • Mfr # 61F.375X2-24
  • Zoro # G501840294
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.375 in
Length Tolerance
+/-2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F.375X2-24
Thickness
0.375 in
Length Tolerance
+/-2 in
Width Tolerance
Width and Length
2 in x 24 in
Thickness (Decimal)
0.375 in
Overall Length
24 in
Overall Width
2 in
Yield Strength
37,000 psi
Tensile Strength
42,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
13 %
Flatness Tolerance
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-2 in, 2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number