  • Mfr # AA6061/44375-108
  • Zoro # G816313186
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Angle
90 Degrees
Temper
T6
Material
Aluminum
Overall Height
4 in
Elongation
17 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AA6061/44375-108
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Height
4 in
Inside Leg Length
108 in
Overall Length
9 ft
Outside Leg Length
3 5/8 in
Leg Thickness
3/8 in
Overall Width
4 in
Details
Angle
90 Degrees
Item
Aluminum Angle
Temper
T6
Material
Aluminum
Elongation
17 %
Brinell Hardness
95 BHN
Fabrication
Welded
Yield Strength
40,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Material Grade
6061
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Maximum Temperature
1,205 Degrees F
Leg Edge Shape
Round
Shape
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
System of Measurement
Inch
Description
Aluminum Angle, Material Aluminum, Material Grade 6061, Inside Leg Length 108 in, Outside Leg Length 3 5/8 in, Leg Thickness 3/8 in, Overall Length 9 ft, Brinell Hardness 95 BHN, Mechanical Finish Mill, Temper T6, Heat Treatable Heat Treatable, Angle 90 Degrees , Tensile Strength 45,000 psi, Yield Strength 40,000 psi, Fabrication Welded, Maximum Temperature 1,205 Degrees F, Leg Edge Shape Round, Includes Material Certificate No Certificates Included