  • Mfr # 61F1.5X2.5-12
  • Zoro # G101840632
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
1.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F1.5X2.5-12
Thickness
1.5 in
Thickness (Decimal)
1.5 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width and Length
2 1/2 in x 12 in
Width Tolerance
+/-0.024 in
Overall Width
2 1/2 in
Overall Length
12 in
Yield Strength
37,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Tensile Strength
42,000 psi
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
95
Metal Fabrication Process
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 2 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 1.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.014 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number