  • Mfr # 24F.25X.75-72
  • Zoro # G001841531
Yield Strength
47,000 psi
Thickness
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
24F.25X.75-72
Thickness
0.25 in
Length Tolerance
+/-6 in
Width Tolerance
+/-0.01 in
Thickness (Decimal)
0.25 in
Width and Length
3/4 in x 72 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
3/4 in
Yield Strength
47,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Tensile Strength
68,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Elongation
15 %
Flatness Tolerance
+/-0.006 in
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 2024, T4, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 3/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.01 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 47,000 psi, Tensile Strength 68,000 psi, 120 BHN Brinell Hardness, 120 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number