  • Mfr # 61F.125X4-24
  • Zoro # G801840734
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.125 in
Tensile Strength
42,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61F.125X4-24
Thickness
0.125 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-2 in
Thickness (Decimal)
0.125 in
Width and Length
4 in x 24 in
Overall Width
4 in
Overall Length
24 in
Yield Strength
37,000 psi
Tensile Strength
42,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 24 in Overall Length, Length Tolerance +/-2 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number