  • Mfr # 61F1.25X5-72
  • Zoro # G301840999
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
1.25 in
Length Tolerance
+/-6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F1.25X5-72
Thickness
1.25 in
Length Tolerance
+/-6 in
Width Tolerance
+/-0.034 in
Width and Length
5 in x 72 in
Thickness (Decimal)
1.25 in
Overall Width
5 in
Overall Length
6 ft
Yield Strength
37,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Tensile Strength
42,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 5 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.012 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number