  • Mfr # SB-5052-0190-01-72
  • Zoro # G2162431
Yield Strength
28,000 psi
Thickness
0.19 in
Temper
H32
Typical Hardness
60
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SB-5052-0190-01-72
Thickness
0.19 in
Length Tolerance
+0.063 in/0 in
Length
72"
Width Tolerance
+0.063 in/0 in
Thickness (Decimal)
0.187 in
Width
1"
Width and Length
1 in x 72 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 in
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Yield Strength
28,000 psi
Temper
H32
Typical Hardness
60
Hardness Scale
BHN
Type
Corrosion Resistant
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Typical Tensile Strength (PSI)
33,000 psi
Finish
Mill
Typical Yield Strength (PSI)
28,000 psi
Alloy Type - Aluminum
5052
Alloy Type
5052
Standards
ASTM B209
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Tensile Strength
33,000 psi
Material Grade
Shape
Rectangular
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Mechanical Finish
Mill
Brinell Hardness
60 BHN
Rockwell Hardness
60 HRB
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 5052, H32, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +0.063 in/0 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +0.063 in/0 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 28,000 psi, Tensile Strength 33,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, 60 HRB Rockwell Hardness