  • Mfr # 24F1.5X2.5-72
  • Zoro # G2302982
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
47,000 psi
Temper
T351
Length
72"
Width Tolerance
+/-0.008 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
24F1.5X2.5-72
Thickness
1.5 in
Length
72"
Width Tolerance
+/-0.008 in
Length Tolerance
+/-6 in
Width
2-1/2"
Thickness (Decimal)
1.5 in
Width and Length
2-1/2 in x 72 in
Overall Width
2 1/2 in
Overall Length
6 ft
Yield Strength
47,000 psi
Temper
T351
Finish
Unpolished
Standards
AMS 4120, AMS-QQ-A-225, ASTM B211
Alloy Type
2024
Type
General Purpose
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Tensile Strength
68,000 psi
Fabrication
Cold Rolled
Heat Treatment
Pre-Hardened
Includes Material Certificate
Yes
Elongation
15 %