  • Mfr # 24F1.25X2.5-72
  • Zoro # G3008381
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
47,000 psi
Temper
T351
Hardness Scale
BHN
Type
General Purpose
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
24F1.25X2.5-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1.25 in
Width
2-1/2"
Width Tolerance
+/-0.008 in
Thickness (Decimal)
1.25 in
Length Tolerance
+/-6 in
Length
72"
Width and Length
2-1/2 in x 72 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
2 1/2 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
47,000 psi
Temper
T351
Hardness Scale
BHN
Type
General Purpose
Standards
AMS 4120, AMS-QQ-A-225, ASTM B211
Alloy Type
2024
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Alloy Type - Aluminum
2024
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Typical Hardness
120
Thickness Tolerance
+/-0.003 in
Finish
Unpolished
Tensile Strength
68,000 psi
Brinell Hardness
120 BHN
Fabrication
Cold Rolled
Shape
Flat
Includes Material Certificate
Yes
Maximum Temperature
300 Degrees F
Appearance
Plain
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
Heat Treatment
Pre-Hardened
Heat Treatable
Heat Treatable
Rockwell Hardness
120 HRB
Tolerance Rating
Standard
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Straightness Tolerance
Not Rated
Vickers Hardness
Not Available
Elongation
15 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 2024, T351, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 2 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.008 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Pre-Hardened, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 47,000 psi, Tensile Strength 68,000 psi, 120 BHN Brinell Hardness, 120 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Yes