  • Mfr # 61F.75X1.25-36
  • Zoro # G0812944
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.75 in
Temper
T6511
Width Tolerance
+/-0.012 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61F.75X1.25-36
Thickness
0.75 in
Width Tolerance
+/-0.012 in
Width and Length
1-1/4 in x 36 in
Thickness (Decimal)
0.75 in
Length
36"
Width
1-1/4"
Length Tolerance
+/-3 in
Overall Length
36 in
Overall Width
1 1/4 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Type
Thickness Tolerance
+/-0.01 in
Finish
Unpolished
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Alloy Type
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Shape
Flat
Flatness Tolerance
Resistance Properties
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 1 1/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.012 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included