  • Mfr # 61F.75X1-36
  • Zoro # G2357424
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.75 in
Width and Length
1 in x 36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F.75X1-36
Thickness
0.75 in
Width
1"
Width and Length
1 in x 36 in
Width Tolerance
+/-0.012 in
Length
36"
Thickness (Decimal)
0.75 in
Length Tolerance
+/-3 in
Overall Width
1 in
Overall Length
36 in
Yield Strength
40,000 psi
BHN
Alloy Type
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Finish
Unpolished
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Type
Tensile Strength
45,000 psi
Metal Fabrication Process
Extruded
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
13 %