  • Mfr # 61F1.25X3-72
  • Zoro # G2072585
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Width and Length
3 in x 72 in
Width Tolerance
+/-0.024 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F1.25X3-72
Thickness
1.25 in
Width and Length
3 in x 72 in
Width Tolerance
+/-0.024 in
Length Tolerance
+/-6 in
Thickness (Decimal)
1.25 in
Length
72"
Width
3"
Overall Length
6 ft
Overall Width
3 in
Yield Strength
40,000 psi
Finish
Unpolished
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Type
Corrosion Resistant
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Alloy Type
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 3 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.012 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number