  • Zoro # G812533151
/ea
Key Features
Material
Titanium
Finish
Plain
For Screw Size
M4
Outside Diameter
9 mm
Minimum Thickness
0.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G812533151
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
For Screw Size
M4
Outside Diameter
9 mm
Minimum Thickness
0.8 mm
Maximum Thickness
0.8 mm
Inside Diameter
4.3 mm
Details
Item
Flat Washer
Material
Titanium
Finish
Plain
System of Measurement
Metric
Dimensional Standards
DIN 125A
Type
Flat Washer
Material Grade/Class
Grade 2
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
X-Ray Detectable
X-Ray Detectable
FDA Approved
Not FDA Approved
Material Quality Standards
ASTM B348
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Description
Flat Washer, Flat Washer Type Standard, Dimensional Standards DIN 125A, Material Titanium, Material Grade/Class Grade 2, Finish Plain, For Screw Size M4, Inside Diameter 4.3 mm, Outside Diameter 9 mm, Maximum Thickness 0.8 mm, System of Measurement Metric, Minimum Thickness 0.8 mm, Material Quality Standards ASTM B348, Resistance Properties Corrosion-Resistant