  • Mfr # M38400.070.0025
  • Zoro # G9902061
Key Features
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
For Screw Size
M7
Outside Diameter
25 mm
Minimum Thickness
1.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M38400.070.0025
Country of Origin
Multiple
Dimensions
For Screw Size
M7
Outside Diameter
25 mm
Minimum Thickness
1.5 mm
Maximum Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
7.40 mm
Details
Item
Flat Washer
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
System of Measurement
Metric
Color
Silver
Application
General Purpose
Temp. (F)
-58 Degrees to 302 Degrees F
Type
Flat Washer
Pack Size
Small Pack
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Description
Flat Washer, Flat Washer Type Oversized, Material Steel, Material Grade/Class Not Applicable, Finish Zinc-Plated, For Screw Size M7, Inside Diameter 7.4 mm, Outside Diameter 25 mm, Maximum Thickness 1.5 mm, System of Measurement Metric, Minimum Thickness 1.5 mm, Color Silver, Material Quality Standards Not Applicable, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Pack Size Small Pack, Package Quantity 100