  • Mfr # M38400.080.0025
  • Zoro # G9902070
For Screw Size
M8
Minimum Thickness
1.5 mm
Maximum Thickness
1.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M38400.080.0025
For Screw Size
M8
Outside Diameter
25 mm
Minimum Thickness
1.5 mm
Maximum Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
8.40 mm
Description
Flat Washer, Flat Washer Type Oversized, Material Steel, Material Grade/Class Not Applicable, Finish Zinc-Plated, For Screw Size M8, Inside Diameter 8.4 mm, Outside Diameter 25 mm, Maximum Thickness 1.5 mm, System of Measurement Metric, Minimum Thickness 1.5 mm, Color Silver, Material Quality Standards Not Applicable, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Pack Size Small Pack, Package Quantity 100