  • Mfr # M38400.080.0035
  • Zoro # G9902210
For Screw Size
M8
Minimum Thickness
1.5 mm
Maximum Thickness
1.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M38400.080.0035
For Screw Size
M8
Outside Diameter
35 mm
Minimum Thickness
1.5 mm
Maximum Thickness
1.5 mm
Inside Diameter
8.40 mm
Description
Flat Washer, Flat Washer Type Oversized, Material Steel, Material Grade/Class Not Applicable, Finish Zinc-Plated, For Screw Size M8, Inside Diameter 8.4 mm, Outside Diameter 35 mm, Maximum Thickness 1.5 mm, System of Measurement Metric, Minimum Thickness 1.5 mm, Color Silver, Material Quality Standards Not Applicable, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Pack Size Small Pack, Package Quantity 100