  • Mfr # 64PL-CA11-0240-11C-11C
  • Zoro # G4157356
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
4 in
Hose Length
24 in
Max. Working Pressure @ 70 F
240 psi
Fitting Type
MNPT x FNPT
Fitting Material
316 Stainless Steel x 316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
64PL-CA11-0240-11C-11C
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
4 in
Hose Length
24 in
Static Min. Bend Radius (In.)
10
Length
24"
Dia. (In.)
4
Length (In.)
24
Dynamic Min. Bend Radius (In.)
22 in
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
240 psi
Fitting Type
MNPT x FNPT
Fitting Material
Temp. Range
1200 Degrees F
Type
Corrugated
Braid Material
304 Stainless Steel
Hose Material
316 Stainless Steel
Max. Temp. (F)
1200
Item
Flexible Metal Hose Assembly
Hose Fittings
316 Stainless Steel MNPT x 316 Stainless Steel FNPT
Hose Cover Material
316 Stainless Steel
Hose Fitting A Type
MNPT
Hose Fitting B Type
FNPT
Hose Fitting A Material
Hose Fitting B Material
Hose Tube Material
Description
Flexible Metal Hose Assembly, Hose Inside Dia. 4 in, Hose Length 24 in, Hose Tube Material 316 Stainless Steel, Hose Cover Material 316 Stainless Steel, Max. Working Pressure @ 70 F 240 psi, Temp. Range 1200 Degrees F, Dynamic Min. Bend Radius (In.) 22 in, Hose Fitting A Material 316 Stainless Steel, Hose Fitting B Material 316 Stainless Steel, Hose Fitting A Type MNPT, Hose Fitting B Type MNPT