  • Mfr # ZUSANSR-120
  • Zoro # G6758299
Color
Black
Material
Neoprene
Length
10 ft
Width
1 in
Thickness
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSANSR-120
Country of Origin
China
Dimensions
Length
10 ft
Width
1 in
Thickness
1/4 in
Thickness - Foam
Length - Foam
Width - Foam
1 in
Width Tolerance
+/-1.000 in
Length Tolerance
+/-1.00 in
Details
Item
Neoprene Strip
Color
Black
Material
Neoprene
Shape
Strip
Cell Type
Closed Cell
Tensile Strength (PSI)
100
Color - Foam
Firmness @ 25% Deflection (PSI)
9
Item - Foam
Foam Strip
Backing Type - Foam
Plain
Material - Foam
Cell Type - Foam
Water-Resistant Closed Cell
Thickness Tolerance
+/-0.05 in
Density
20 lb/cu ft
Standards
ASTM D1056 2C3, FMVSS 302
Backing Type
Plain
Tensile Strength
100 psi
Firmness
Medium (9 to 13 psi)
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Good
Maximum Temperature
200 Degrees F
Minimum Temperature
-70 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Number of Adhesive Sides
0
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Material Skin
None
Flexibility
Grade
Standard
Texture
Smooth
Firmness @ 25% Deflection
13 psi
Description
Foam Strip, Material Neoprene, Shape Strip, Grade Standard, Length 120 in, Width 1 in, Thickness 1/4 in, Backing Type Plain, Cell Type Closed Cell, Adhesive Type Not Applicable, Number of Adhesive Sides 0, Color Black, Density 20 lb/cu ft, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -70 Degrees F, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Tensile Strength 100 psi, Texture Smooth, Firmness @ 25 Percent Deflection 13 psi