  • Mfr # CNES59116X2X50T
  • Zoro # G6161041
/ea
Key Features
Color
Black
Material
Neoprene/EPDM/SBR
Length
50 ft
Width
2 in
Thickness
1/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CNES59116X2X50T
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
50 ft
Width
2 in
Thickness
1/16 in
Length - Foam
Width - Foam
2 in
Thickness - Foam
Width Tolerance
+/-0.062 in
Length Tolerance
+/-3%
Details
Item
EPDM Neoprene SBR Strip
Color
Black
Material
Neoprene/EPDM/SBR
Shape
Strip
Cell Type
Closed Cell
Color - Foam
Tensile Strength (PSI)
70
Material - Foam
Backing Type
Adhesive
Backing Type - Foam
Adhesive
Finish
Textured
Item - Foam
Foam Strip
Type
Closed Cell
Standards
ASTM D1056/2C3/SCE43/IIIA
Cell Type - Foam
Water-Resistant Closed Cell
Thickness Tolerance
+0.03125 in/-0.015625 in
Density
0.36 lb/cu ft
Tensile Strength
50 psi
Chemical Resistance
Fair
Material Skin
None
Firmness
Extra Soft (0 to 4 psi)
Oil Resistance
Good
Compression Set
35 %
Number of Adhesive Sides
1
Weather Resistance
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
-40 Degrees F
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Temperature
230 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Texture
Smooth
Firmness @ 25% Deflection
3.5 psi
Water Resistance
Good
Grade
Flame-Resistant
Abrasion Resistance
Fair
Description
Foam Strip, Material Neoprene/EPDM/SBR, Shape Strip, Grade Flame-Resistant, Length 50 ft, Width 2 in, Thickness 1/16 in, Backing Type Adhesive, Cell Type Closed Cell, Adhesive Type Acrylic, Number of Adhesive Sides 1, Color Black, Density 0.36 lb/cu ft, Maximum Temperature 230 Degrees F, Minimum Temperature -40 Degrees F, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -40 Degrees F, Tensile Strength 50 psi, Texture Smooth, Firmness @ 25 Percent Deflection 3.5 psi