  • Mfr # GR4F.375X.5-6
  • Zoro # G802202609
Thickness
0.375 in
Width
0.5 in
Length
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GR4F.375X.5-6
Thickness
0.375 in
Width
0.5 in
Length
6 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
1/2 in
Overall Length
6 in
Typical Hardness
85
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Hardness Scale
Rb
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Metal Fabrication Process
Hot-Rolled
Machining Finish
Mill Finish
Yield Strength
30,000 psi
Elongation
50 %
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 304, Rectangular, 6 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 131 BHN Brinell Hardness, 70 HRB Rockwell Hardness