  • Mfr # CPS-PP-GN-4MMX18X24
  • Zoro # G208839003
Plastic Thickness
4 mm
Tensile Strength
4,000 psi
Shape
Rectangle
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CPS-PP-GN-4MMX18X24
Plastic Thickness
4 mm
Plastic Width
18 in
Plastic Length
24 in
Nominal Size
18 in W x 24 in L
Color
Green
Tensile Strength
4,000 psi
Shape
Rectangle
Weight
2.25 lb
Description
Polypropylene Sheet, Polypropylene, Grade Digital Print, Plastic Length 24 in, Plastic Width 18 in, Plastic Thickness 4 mm, Green, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,000 psi, Impact Strength Not Rated, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 320 Degrees F, Plastic Density 0.033 lb/cu in, Plastic Hardness Not Rated