  • Mfr # M39720.015.0016
  • Zoro # G3419081
Key Features
Pin Item
Half Length Grooved Taper Pin
Basic Material
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Plain
Pin Dia.
1.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39720.015.0016
Dimensions
Pin Dia.
1.5 mm
Overall Length
16 mm
Large End Diameter
1.81 mm
Small End Diameter
1.5 mm
Pin Diameter
1.5 mm
Shank Length
16 mm
Number of Sizes
1
Details
Pin Item
Half Length Grooved Taper Pin
Basic Material
Free Cutting Steel
Standards
DIN 1472
Type
Grooved
Item
Grooved Pin,1.5mm dia,16mm L,PK50
Finish
Pin Type
Type B
Product Type
Grooved Pin
Manufacturer Location
Globally Sourced
Number of Pieces
1
Description
Grooved Pin,1.5mm dia,16mm L,PK50, System of Measurement Metric, Pin Diameter 1.5 mm, Large End Diameter 1.81 mm, Small End Diameter 1.5 mm, Shank Length 16 mm, Pin Type Type B, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Standards DIN 1472, Product Type Grooved Pin, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Package Quantity 50