  • Mfr # 6F.625X1.5-12
  • Zoro # G402202627
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Thickness
0.625 in
Width
1.5 in
Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6F.625X1.5-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.625 in
Width
1.5 in
Length
12 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width Tolerance
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
12 in
Details
Material
Stainless Steel
Alloy Type
316
Finish
Mill
Temper
Annealed
Standards
AMS 5648, ASTM A276, ASTM A479
Typical Hardness
90 BHN
Type
Corrosion Resistant
Hardness Scale
Rb
Thickness Tolerance
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Item
Stainless Steel Rectangular Bar
Typical Tensile Strength (PSI)
Not Rated
Straightness Tolerance
+/-1/8 in per 5 ft
Metal Fabrication Process
Hot-Rolled
Machining Finish
Mill Finish
Minimum Temperature
Not Available
Fabrication
Hot Rolled
Brinell Hardness
179 BHN
Shape
Rectangular
Fabrication Method
Mechanical Finish
Mill
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Maximum Temperature
1,500 Degrees F
Material Grade
Yield Strength
30,000 psi
Heat Treatment
Annealed
System of Measurement
Inch
Tensile Strength
Not Rated
Appearance
Plain
Flatness Tolerance
0.125 in per 5 ft
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Rockwell Hardness
80 HRB
Elongation
39 %
Description
Stainless Steel Square Bar, Stainless Steel, 316, Rectangular, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.004 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.003 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength Not Rated, 179 BHN Brinell Hardness, 80 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number