  • Mfr # 3521-12.00HIP
  • Zoro # G0713596
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Prewinder Type II
Use With Internal Thread Size
M12 x 1.5
Application
For Installation of Free Running and Screw Locking Helical Inserts
Series
PowerCoil
Thread Type
Metric Fine
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3521-12.00HIP
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Use With Internal Thread Size
M12 x 1.5
Compatible Insert Diameter
12 mm
Compatible Insert Length
12 mm, 18 mm, 24 mm
Overall Length
10 in
Compatible Internal Thread Size
M12
Details
Item
Insert Installation Tool
Type
Prewinder Type II
Application
Series
PowerCoil
Thread Type
Metric Fine
For Use With
Wire Thread Inserts
Material
Steel
Power Source
Manual
Tool Type
Compatible Thread Type
Fine
Compatible Insert Material
18-8 Stainless Steel
System of Measurement
Metric
Compatible Thread Direction
Right Hand
Compatible Insert Type
Helical Inserts
Compatible Insert Style
Tanged
Description
Insert Installation Tool, Compatible External Thread Size Not Applicable, Compatible Insert Diameter 12 mm, Compatible Insert Length 12 mm, 18 mm, 24 mm, Compatible Insert Material 18-8 Stainless Steel, Compatible Insert Style Tanged, Compatible Insert Type Helical Inserts, Compatible Internal Thread Size M12, Compatible Thread Direction Right Hand, Compatible Thread Type Fine, Material Steel, Overall Length 10 in, System of Measurement Metric, Tool Type Prewinder Type II, Power Source Manual