  • Mfr # WWG3006061000
  • Zoro # G1622494
Length
1000 mm
Width
6 mm
Height
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WWG3006061000
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
1000 mm
Width
6 mm
Height
6 mm
Size
6 x 6mm
Tensile Strength
64,000 psi
Rockwell Hardness
HRB 87
Made in North America
No
Manufacturer Location
Globally Sourced
Tensile Strength (PSI)
64,000 psi
Type
Description
Key Stock,1 m L,Steel,6mm W, System of Measurement Metric, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Height 6 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.030 mm, Length 1 m, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 6 mm, Width Tolerance +0.000/-0.030 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America No, Key Shape Straight, Rockwell Hardness HRB 87, Features Magnetic, Tensile Strength 64,000 psi, Manufacturer Location Globally Sourced, Key Type Undersized