  • Mfr # ZSHKK-M08-M0300-104SU
  • Zoro # G112534445
/ea
Key Features
Diameter
8 mm
Material
1045 Carbon Steel
Finish
Polished
Standards
ASTM A108
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZSHKK-M08-M0300-104SU
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
8 mm
Diameter Tolerance
+0/-0.05 mm
Keyway Depth
1.2 mm
Keyway Width
2 mm
Length Tolerance
+/-1.6 mm
Overall Length
300 mm
Keyway Length
50 mm, 175 mm
Details
Material
1045 Carbon Steel
Finish
Polished
Standards
ASTM A108
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
End Type
Keyed
Item
Partial Keyed Rotary Shaft
System of Measurement
Metric
Number of Grooves
0
Description
Partial Keyed Rotary Shaft, Material 1045 Carbon Steel, Diameter 8 mm, Overall Length 300 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance +0/-0.05 mm, End Type Keyed, Finish Polished, Keyway Depth 1.2 mm, Keyway Length 50 mm, 175 mm, Keyway Width 2 mm, Length Tolerance +/-1.6 mm, Standards ASTM A108, Step Down Diameter Not Applicable, Step Down Diameter Tolerance Not Applicable, Straightness Tolerance 1.1 mm/m, Thread Size Not Applicable, Groove Spacing Not Applicable, Number of Grooves 0