  • Mfr # ZSHK-M40-M1000-303SU
  • Zoro # G411815443
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
40 mm
Material
303 Stainless Steel
Standards
ANSI B17.1-1967, ASTM A-582 Cond A
Overall Length
1,000 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZSHK-M40-M1000-303SU
Diameter
40 mm
Overall Length
1,000 mm
Keyway Depth
5 mm
Keyway Length
1,000 mm
Diameter Tolerance
Keyway Width
12 mm
Material
303 Stainless Steel
Standards
Straightness Tolerance
1.1 mm/m
Finish
Passivated
Description
Stainless 303, 40 mm Dia