  • Mfr # M07150.100.0045
  • Zoro # G1942090
Thread Size
M10-1.50
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07150.100.0045
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
45 mm
Drive Size
8 mm
Thread Length
40 mm
Head Height
5.5 mm
Min. Thread Length
40 mm
Head Diameter
17.5 mm
Minimum Thread Length
32 mm
Head Dia.
17.5 mm
Dia./Thread Size
Length
45 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M10x1.50, Minimum Thread Length 32 mm, Fastener Length 45 mm, Head Height 5.5 mm, Head Diameter 17.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-1, Flange Diameter Not Applicable