  • Mfr # M07150.100.0080
  • Zoro # G0206781
Thread Size
M10-1.50
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07150.100.0080
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
80 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
5.5 mm
Thread Length
40 mm
Min. Thread Length
40 mm
Minimum Thread Length
32 mm
Head Diameter
17.5 mm
Dia./Thread Size
Head Dia.
17.5 mm
Length
80 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Thread Style
Partially Threaded
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M10x1.50, Minimum Thread Length 32 mm, Fastener Length 80 mm, Head Height 5.5 mm, Head Diameter 17.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-1, Flange Diameter Not Applicable