  • Mfr # M07150.100.0070
  • Zoro # G0304766
Key Features
Button Head
Finish
Black Oxide
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07150.100.0070
Screw Length
70 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
5.5 mm
Thread Length
40 mm
Min. Thread Length
40 mm
Minimum Thread Length
32 mm
Head Diameter
17.5 mm
Head Dia.
17.5 mm
Length
70 mm
Finish
Black Oxide
Head Type
Button
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
ISO 7380-1
Rockwell Hardness
C32 to C39
Thread Style
Partially Threaded
Dimensional Standards
ISO 7380-1
Thread Pitch
1.5 mm
Material Grade/Class
Class 10.9
Min. Tensile Strength
1,000 N/sq mm
Screw Head Type
Button
Material Grade
Class 10.9
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M10-1.5, Minimum Thread Length 32 mm, Fastener Length 70 mm, Head Height 5.5 mm, Head Diameter 17.5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-1, Flange Diameter Not Applicable