  • Mfr # M55050.100.0035
  • Zoro # G6178697
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
35 mm
Drive Size
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M55050.100.0035
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
35 mm
Drive Size
8 mm
Head Height
10 mm
Thread Length
35 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
35 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Minimum Head Height
9.64 mm
Head Diameter
16 mm
Maximum Head Height
10 mm
Head Dia.
16 mm
Dia./Thread Size
Length
35 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Style
Fully Threaded
Right Hand
Rockwell Hardness
C39 to C44
Color
Silver
Proof Load
74,000 psi
Thread Type
Coarse
Non-Marring Tip
No
Minimum Temperature
-50 Degrees F
Material Grade/Class
316
Minimum Yield Strength
81,000 psi
Dimensional Standards
DIN 912
Seal Material
None
Pack Size
Small Pack
Thread Fit
6G
Manufacturer Location
Globally Sourced
Maximum Temperature
550 Degrees F
Includes Washer
No
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Material Quality Standards
ASTM A307A
Sealing Gasket
Head Texture
Knurled
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M10x1.50, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 35 mm, Head Height 10 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Color Silver, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable