  • Mfr # M07090.100.0016
  • Zoro # G0410560
Key Features
Flat Head
Hex Drive
Thread Size
M10-1.50
Drive Size
8 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07090.100.0016
Thread Size
M10-1.50
Screw Length
16 mm
Drive Size
8 mm
Thread Length
16 mm
Head Height
6 mm
Min. Thread Length
16 mm
Head Diameter
16 mm
Minimum Thread Length
16 mm
Length
16 mm
Head Dia.
16 mm
Head Type
Flat
Tensile Strength
116,000 psi
DIN 7984
Finish Type
Thread Pitch
1.5 mm
Pack Size
Small Pack
Material Type
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Low-Profile Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M10x1.50, Minimum Thread Length 16 mm, Fastener Length 16 mm, Head Height 6 mm, Head Diameter 16 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 7984, Flange Diameter Not Applicable