  • Mfr # M51060.120.0050
  • Zoro # G5650005
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
50 mm
Drive Size
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51060.120.0050
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
50 mm
Drive Size
8 mm
Thread Length
50 mm
Head Height
7.4 mm
Min. Thread Length
50 mm
Head Diameter
26.88 mm
Minimum Thread Length
50 mm
Length
50 mm
Head Dia.
26.88 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Rockwell Hardness
C32 to C39
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 8 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M12-1.75, Minimum Thread Length 50 mm, Fastener Length 50 mm, Head Height 7.4 mm, Head Diameter 26.88 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable