  • Mfr # M51050.120.0075
  • Zoro # G5325731
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
75 mm
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Drive Size
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51050.120.0075
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M12-1.75
Screw Length
75 mm
Drive Size
10 mm
Head Height
12 mm
Thread Length
50 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Min. Thread Length
36 mm
Head Diameter
18 mm
Minimum Thread Length
36 mm
Head Dia.
18 mm
Dia./Thread Size
Length
75 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
18-8 Stainless Steel
Finish
Plain
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
101,500 psi
Standards
DIN 912
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C39 to C44
Thread Style
Partially Threaded
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
1.75 mm
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
DIN 912
Material Grade/Class
18-8
Fastener Finish
Min. Tensile Strength
700 N/sq mm
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Screw Head Type
Cylindrical
Basic Material
Stainless Steel
Fastener Industry Standards
Material Grade
A2
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 10 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Thread Size M12-1.75, Minimum Thread Length 36 mm, Fastener Length 75 mm, Head Height 12 mm, Head Diameter 18 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable