  • Mfr # M07000.160.0140
  • Zoro # G5343956
Drive Size
14 mm
Tensile Strength
176,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07000.160.0140
Thread Size
M16-2.00
Screw Length
140 mm
Drive Size
14 mm
Thread Length
60 mm
Head Height
16 mm
Min. Thread Length
60 mm
Minimum Thread Length
60 mm
Head Diameter
24 mm
Length
140 mm
Head Dia.
24 mm
Dia./Thread Size
M16-2.00
Tensile Strength
176,000 psi
Thread Pitch
2 mm
Min. Tensile Strength
176,000 psi
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 14 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size M16x2.00, Minimum Thread Length 60 mm, Fastener Length 140 mm, Head Height 16 mm, Head Diameter 24 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards DIN 912, Flange Diameter Not Applicable