  • Mfr # M07150.030.0010
  • Zoro # G2651979
Key Features
Button Head
Hex Drive
Thread Size
M3-0.50
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
2-1/2 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M07150.030.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M3-0.50
Screw Length
10 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Head Height
1.65 mm
Thread Length
10 mm
Min. Thread Length
10 mm
Minimum Thread Length
10 mm
Head Diameter
5.7 mm
Dia./Thread Size
Length
10 mm
Head Dia.
5.7 mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Button
Drive Type
Hex
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
ISO 7380-1
System of Measurement
Metric
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Rockwell Hardness
C32 to C39
Thread Style
Fully Threaded
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Material Grade/Class
Class 10.9
Dimensional Standards
ISO 7380-1
Thread Pitch
0.5 mm
Maximum Temperature
302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Pack Size
Small Pack
Fastener Finish
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Fastener Industry Standards
Material Grade
Class 10.9
Min. Tensile Strength
1,000 N/sq mm
Screw Head Type
Button
Basic Material
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M3x0.50, Minimum Thread Length 10 mm, Fastener Length 10 mm, Head Height 1.65 mm, Head Diameter 5.7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-1, Flange Diameter Not Applicable