  • Mfr # M07150.030.0025
  • Zoro # G2651726
Key Features
Button Head
Hex Drive
Thread Size
M3-0.50
Finish
Black Oxide
Drive Size
2-1/2 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07150.030.0025
Thread Size
M3-0.50
Screw Length
25 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Head Height
1.65 mm
Thread Length
12 mm
Min. Thread Length
12 mm
Minimum Thread Length
12 mm
Head Diameter
5.7 mm
Dia./Thread Size
Length
25 mm
Head Dia.
5.7 mm
Finish
Black Oxide
Head Type
Button
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
ISO 7380-1
Thread Style
Fully Threaded
Rockwell Hardness
C32 to C39
Material Grade/Class
Class 10.9
Dimensional Standards
ISO 7380-1
Thread Pitch
0.5 mm
Material Grade
Class 10.9
Basic Material
Screw Head Type
Button
Min. Tensile Strength
1,000 N/sq mm
Fastener Industry Standards
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M3x0.50, Minimum Thread Length 12 mm, Fastener Length 25 mm, Head Height 1.65 mm, Head Diameter 5.7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-1, Flange Diameter Not Applicable