  • Mfr # M07150.030.0012
  • Zoro # G2651960
Thread Size
M3-0.50
Drive Size
2-1/2 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07150.030.0012
Thread Size
M3-0.50
Screw Length
12 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Head Height
1.65 mm
Thread Length
12 mm
Min. Thread Length
12 mm
Minimum Thread Length
12 mm
Head Diameter
5.7 mm
Length
12 mm
Head Dia.
5.7 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Pitch
0.5 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M3-0.5, Minimum Thread Length 12 mm, Fastener Length 12 mm, Head Height 1.65 mm, Head Diameter 5.7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-1, Flange Diameter Not Applicable