  • Mfr # M07150.030.0030
  • Zoro # G2651717
Thread Size
M3-0.50
Screw Length
30 mm
Drive Size
2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M07150.030.0030
Thread Size
M3-0.50
Screw Length
30 mm
Drive Size
2 mm
Thread Length
12 mm
Head Height
1.65 mm
Min. Thread Length
12 mm
Minimum Thread Length
12 mm
Head Diameter
5.7 mm
Dia./Thread Size
Length
30 mm
Head Dia.
5.7 mm
Tensile Strength
145,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees
Thread Pitch
0.5 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Button, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2 mm, Material Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M3-0.5, Minimum Thread Length 12 mm, Fastener Length 30 mm, Head Height 1.65 mm, Head Diameter 5.7 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ISO 7380-1, Flange Diameter Not Applicable