  • Mfr # M07470.030.0020
  • Zoro # G2650420
Thread Size
M3-0.50
Drive Size
2 mm
Tensile Strength
116,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M07470.030.0020
Thread Size
M3-0.50
Screw Length
20 mm
Drive Size
2 mm
Head Height
1.86 mm
Thread Length
20 mm
Min. Thread Length
20 mm
Head Diameter
6.72 mm
Minimum Thread Length
20 mm
Dia./Thread Size
Length
20 mm
Head Dia.
6.72 mm
Tensile Strength
116,000 psi
Thread Pitch
0.5 mm
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 8.8, Finish Zinc Plated, Thread Size M3x0.50, Minimum Thread Length 20 mm, Fastener Length 20 mm, Head Height 1.86 mm, Head Diameter 6.72 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards ISO 10642, Flange Diameter Not Applicable