  • Mfr # PKM508-50PHS-01
  • Zoro # G5610777
Key Features
Pan Head
Slotted Drive
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PKM508-50PHS-01
Fastener Length
50 mm
Head Height
2.7 mm
Head Dia.
9.3 mm
Head Width
9.4 mm
Screw Size
M5
Overall Length
52.7 mm
Maximum Head Width
9.4 mm
Maximum Head Height
2.7 mm
Recommended Hole Size
5 mm
Metric
Head Type
Pan
Drive
Slotted
Tensile Strength
26,800 psi
Standards
ISO 9001:2008
Item
Machine Screw
Rockwell Hardness
M103
Temp. Range (F)
Coarse
Includes Nut
Nut Not Included
Pack Size
Small
Minimum Temperature
-50 Degrees F
For Use in Systems
Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Thread Pitch
0.8 mm
Dimensional Standards
Includes Washer
Washer Not Included
Resistance Properties
Head Style
Round
Type
Machine Screw
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material PEEK, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 50 mm, Head Width 9.4 mm, Head Height 2.7 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 26,800 psi, Dimensional Standards ISO 9001:2008, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 9.4 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.7 mm