  • Mfr # M51300.030.0030
  • Zoro # G9903769
Drive Size
#1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51300.030.0030
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
30 mm
Drive Size
#1
Head Height
1.65 mm
Head Dia.
5.6 mm
Head Width
5.5 mm
Screw Size
M3
Overall Length
30 mm
Maximum Head Width
5.5 mm
Maximum Head Height
1.65 mm
Thread Pitch
0.5 mm
Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 30 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 1.65 mm, Drive Size #1, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.65 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Type Coarse, Package Quantity 100