  • Mfr # M51300.030.0025
  • Zoro # G9903811
Drive Size
#1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51300.030.0025
Thread Size
M3-0.50
Fastener Length
25 mm
Drive Size
#1
Head Dia.
5.6 mm
Head Height
1.65 mm
Screw Size
M3
Maximum Head Height
1.65 mm
Maximum Head Width
5.5 mm
Head Width
5.5 mm
Overall Length
25 mm
Thread Pitch
0.5 mm
Coarse
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 25 mm, Head Width 5.5 mm, Head Height 1.65 mm, Drive Size #1, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 5.5 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 1.65 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Style Fully Threaded