  • Mfr # ZHF602M4X12
  • Zoro # G510396997
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
12 mm
Finish
Plain
Drive Size
2-1/2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZHF602M4X12
Thread Size
M4-0.70
Screw Length
12 mm
Drive Size
2-1/2 mm
Head Height
1.6 mm
Maximum Head Height
1.6 mm
Head Diameter
8 mm
Fastener Length
12 mm
Finish
Plain
Tensile Strength
75,000 psi
Minimum Yield Strength
30,000 psi
Thread Pitch
0.7 mm
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 2.5 mm, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 316, Finish Plain, Thread Size M4x0.70, Minimum Thread Length Not Applicable, Fastener Length 12 mm, Head Height 1.6 mm, Head Diameter 8 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Fully Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 100 Degrees , Manufacturer Location Made in US, Material Quality Standards ASTM A276