  • Mfr # M51300.040.0025
  • Zoro # G9904137
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51300.040.0025
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
25 mm
Head Height
2.2 mm
Head Dia.
7.5 mm
Screw Size
M4
Maximum Head Width
8.4 mm
Head Width
8.4 mm
Maximum Head Height
2.2 mm
Overall Length
25 mm
Small
Thread Style
Fully Threaded
Thread Pitch
0.7 mm
Thread Direction
Right Hand
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M4x0.70, Fastener Length 25 mm, Head Width 8.4 mm, Head Height 2.2 mm, Drive Size #2, Dimensional Standards DIN 965H, DIN EN ISO 7046, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 8.4 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.2 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Thread Style Fully Threaded