  • Mfr # M51110.050.0020
  • Zoro # G0929503
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M51110.050.0020
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
20 mm
Head Height
2.5 mm
Head Dia.
9.2 mm
Maximum Head Width
9.3 mm
Maximum Head Height
2.5 mm
Head Width
9.3 mm
Screw Size
M5
Tensile Strength
72,500 psi
Standards
DIN 963A, DIN EN ISO 2009
Small
Thread Direction
Right Hand
Thread Pitch
0.8 mm
Description
Machine Screw, Head Type Flat, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Slotted, Thread Size M5x0.80, Fastener Length 20 mm, Head Width 9.3 mm, Head Height 2.5 mm, Drive Size Not Applicable, Tensile Strength 72,500 psi, Dimensional Standards DIN 963, DIN EN ISO 2009, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Maximum Head Width 9.3 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.5 mm, Minimum Head Height Not Applicable