  • Mfr # M07400.060.0040
  • Zoro # G0471917
CAD Available
Key Features
Flat Head
Hex Drive
CAD Drawing
Thread Size
M6-1.00
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
4 mm
Tensile Strength
145,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M07400.060.0040
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Screw Length
40 mm
Drive Size
4 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Head Height
3.72 mm
Thread Length
35 mm
Min. Thread Length
35 mm
Minimum Thread Length
35 mm
Head Diameter
13.44 mm
Length
40 mm
Head Dia.
13.44 mm
Dia./Thread Size
Details
CAD Available
Yes
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Flat
Drive Type
Hex
Tensile Strength
145,000 psi
Standards
DIN 7991
System of Measurement
Metric
Head Angle (Deg.)
90 Degrees
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Direction
Right Hand
Thread Style
Partially Threaded
Rockwell Hardness
C32 to C39
Thread Type
Coarse
Material Type
Finish Type
Dimensional Standards
DIN 7991
Material Grade/Class
Class 10.9
Pack Size
Small Pack
Countersink Angle
90 Degrees
Thread Pitch
1 mm
Min. Tensile Strength
1,000 N/sq mm
Fastener Finish
Basic Material
Material Grade
Class 10.9
Screw Head Type
Flat
Fastener Industry Standards
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Description
Socket Flat Head Screw, Head Type Flat, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 10.9, Finish Black Oxide, Thread Size M6x1.00, Minimum Thread Length 35 mm, Fastener Length 40 mm, Head Height 3.72 mm, Head Diameter 13.44 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle 90 Degrees , Dimensional Standards DIN 7991, Flange Diameter Not Applicable